Maqedoni

KSHZ: 1.814.644 qytetarë me të drejtë vote për zgjedhjet lokale në Maqedoni

Në zgjedhjet lokale që do të mbahen më 15 tetor të këtij viti, të drejtë vote do të kenë 1.814.644 votues, kumtoi sot Komisioni Shtetëror ...

Read More »

Komisioni juridik: BESËS i takon një anëtar në KSHZ

Komisioni Juridik ligjvënës pajtohet se Bedredin Ibrahimi nuk duhet të jetë anëtar në komisionin shtetëror të zgjedhjeve si përfaqësues i PDSH-së, dhe se ky anëtar ...

Read More »

Plomp porosit që sa më shpejt të hetohet dhuna në Kuvendin e Maqedonisë

Maqedonia duhet patjetër të zbatojë hetim për dhunën që ndodhi në Kuvend të enjten e shkuar dhe në mënyrë adekuate t’i sanksionojë personat e përfshirë. ...

Read More »

Zaev: Gruevski bën rrëmujë për të përfituar amnisti. VMRO: Zaev po gënjen

Proceset demokratike do të vazhdojnë me formimin e Qeverisë së re. Kështu ka deklaruar për Dojçe Vele, kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev. Ai tha se ...

Read More »

Ekspertët: Dhuna në Kuvend e shkatërroi imazhin e Qeverisë në largim

Ekspertët vlerësojnë se dhuna në Kuvend e prishi në tërësi imazhin e Qeverisë në largim. Sipas Lupço Petkovski nga Qendra për Strategji Evropiane “Euro Think” ...

Read More »

Parlamenti Evropian: Të formohet Qeveria pa prolongime

Parlamenti Evropian ka shtyrë për të tretën herë votimin e Raportit të Maqedonisë të vitit 2016, duke marrë si shkak krizën e thellë politike në ...

Read More »

Lëvizja BESA kërkon komision hetimor në parlament

Lëvizja BESA kërkon nga Prokuroria Publike që të reflektojë dhe të fillojë me hetimet profesionale të këtij rasti dhe të mos bie pre e ndikimeve ...

Read More »

Mesila Doda porosi Shkupit: Albanofobë, mjaft u ushqyet me fantazmat e urrejtjes etnike

Deputetja me e zëshme për të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni, Mesila Doda ka reaguar edhe për incidentin e dhunshëm në Parlament. Ajo në shkrimin ...

Read More »

Bilall Kasami uron zgjedhjen e Ilir Metës për President të Republikës së Shqipërisë

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami ka uruar përzgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës së Shqipërisë, duke shpresuar se që ai t’i përfaqësojë denjësisht ...

Read More »

Muhamed Zekiri: Sigurimi i Spasovskit shpëtoi jetët e deputetëve

Sonte në Clik Plus i ftuar ka qenë deputeti shqiptar nga rradhët e LSDM-së, Muhamed Zekiri, i cili mes tjerash ka thënë se meritë që ...

Read More »