Botë

9 shtetet që janë zhdukur dhe nuk egistojnë më

Disa nga ato shtete janë zhdukur sepse i kanë humbur luftërat, disa të tjera u janë bashkangjitur shteteve tjera, ndërkaq disa të tretat siç është ...

Read More »

Armët e Luftës III Botërore: Arsenali vdekjeprurës i Trumpit, që mund të fshijë nga faqja e dheut Korenë Veriore për 4 minuta

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nisën bombën e saj më të fuqishme jo-bërthmore ndonjëherë, për të sulmuar shpellat e ISIS-it në Afganistan, pranë kufirit me ...

Read More »

Trump: Amerika nuk ka zgjidhje tjetër përveçëse të fuqizojë ushtrinë

Shtetet e Bashkuara “nuk kanë zgjedhje tjetër”, përveçesë të fuqizojnë ushtrinë, ka thënë Donald Trump, pasi Uashingtoni ekspozoi armët e tij të luftës, gjatë javës ...

Read More »

Tri qytetet më të mëdha turke refuzojnë Erdoganin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka marrë një goditje të fuqishme në referendumin e zhvilluar sot në vend, për ndryshime kushtetuese, që do t’i ...

Read More »

Koreja e Veriut shfaq muskujt, prezanton arsenalin

Koreja e Veriut parlajmëroi SHBA të mos ndërmarre akte provokuese në rajon, pasi në të kundërt do t’i përgjigjej me sulme bërthamore. Komentet vijnë ndërsa ...

Read More »

Turqia shpall listën e gylenistëve në SHBA, mes tyre ish shefi i CIA dhe senatori i Nju Jorkut

Prokuroria Publike e Stambollit ka nxjerë prova për 17 personalitete amerikane, mes tyre edhe politikanë, byrokratë dhe akademikë të cilët janë të lidhur me organizatën ...

Read More »

Katër ditë më herët Trump bëri një paralajmërim të frikshëm për Korenë Veriore

Marrëdhëniet tashmë të tensionuara mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut duket se morën një kthesë për të keq këtë javë përderisa Trump iu kthye Twitter-it ...

Read More »

Egjipt, ish-ministri i Brendshëm dënohet me 7 vite burg për korrupsion

Një gjykatë egjiptiane dënoi sot ish-ministrin e Brendshëm, Habib al-Adly me shtatë vite burg për korrupsion, në një prej proceseve të fundit gjyqësore kundër një ...

Read More »

Rrethohet Koreja e Veriut: Edhe Kina dërgon forca ushtarake në kufi (Video)

Publikohet edhe një video, përshkrimi i së cilës thotë se Kina ka nisur dërgimin e ushtrisë në kufi me Korenë e Veriut. Më parë, një ...

Read More »

Acarohet situata në kufirin e Koresë Veriore, Rusia dërgon forca ushtarake atje (Video)

Një video është publikuar në rrjetet sociale, ku forca ushtarake ruse shihen teksa lëvizin në drejtim të Vladivostokut, që është vetëm rreth 13 kilometra larg ...

Read More »