Botë

SHBA-ja: Al-Baghdadi ka ikur nga beteja e Mosulit, po fshihet diku në shkretëtirë

Zyrtarët amerikane dhe irakianë besojnë se lideri i ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi, i ka braktisur komandantët bashkë me ushtarët në betejën e Mosulit, dhe tani ...

Read More »

Zvogëlimi i pabarazisë gjinore kontribuon në rritjen ekonomike

Barazia gjinore nuk është vetëm veprim i drejtë për tu zbatuar, por është edhe gjë e mençur për ta bërë, sidomos për rritje të qëndrueshme ...

Read More »

Thaçi u takua me shefen e EULEX-it, thotë se përkrahja e tyre është e rendësishme

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim shefen e Misionit Evropian për Sundimin e Ligjit (EULEX), Alexandra Papadopoulou. I pari ...

Read More »

Izraeli me projektligj për ta ulur nivelin e zërit të ezanit nëpër xhamia

Parlamenti i Izraelit e ka miratuar sot në lexim të parë një projektligji i cili do t’i detyrojë xhamitë që ta ulin nivelin e zërit ...

Read More »

Sfida e madhe e gruas: një vend më i mirë pune

Bota do të ishte një vend më i mirë për gratë nëse ato do të kishin akses në vende pune më të mira. Ky është ...

Read More »

Hapet qendra për gratë gazetare në Afganistan

Reporterët pa Kufij kanë hapur një qendër për mbrojtjen e gazetareve në Afganistan, që është shteti i dytë më i rrezikshëm për gratë gazetare, pas ...

Read More »

ISIS-i sulmon një spital ushtarak në Kabul

Të paktën dy persona janë vrarë, pasi persona të armatosur kanë sulmuar një spital ushtarak në Kabul, që gjendet afër ambasadës së Shteteve të Bashkuara. ...

Read More »

Sekretari i NATO-s bisedon me Mustafën e Thaçin: Hapat e njëanshëm drejt krijimit të Forcave të Armatosura, të padobishëm

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një deklaratë të publikuar të mërkurën ka theksuar “shqetësimet për propozimin për krijimin e forcave të armatosura të ...

Read More »

Aeroplanët britanikë detyrojnë aterrimin e një aeroplani privat rumun

Aeroplanët britanikë detyrojnë aterrimin e një aeroplani privat rumun: Forcat ajrore britanike kanë takuar një aeroplan privat rumun, të cilin e kanë përcjellë dhe në ...

Read More »

Zvicra, vendi më i mirë në botë

Zvicra është vendi më i mirë në botë sipas studimit nga “U.S. News & World Report”. Në studimin e realizuar janë vlerësuar 80 vende për ...

Read More »