Botë

Italia kërkon lirimin e gazetarit të arrestuar në Turqi

Ministria italiane e Punëve të Jashtme kërkoi lirimin e një gazetari, Gabriele Del Grande, arrestuar më 9 prill nga autoritetet turke, ndërkohë që ndodhej pranë ...

Read More »

Parlamenti vendos për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO më 28 prill

Kuvendi i Malit të Zi për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO do të vendosë më 28 prill në Cetinje, transmetojnë mediat malazeze. Seancën ...

Read More »

Profesoresha e Athinës: Kosova do bashkohet me Shqipërinë, jam aq e sigurtë sa edhe hedh firmën për këtë (VIDEO)

Maria Efthimiu, profesoreshë në Universitetin e Athinës, e cila është dekoruar edhe nga Presidenti i Greqisë, është e angazhuar në një sërë fushash të dijes, ...

Read More »

Konfiskohet dhe shkatërrohet mish i pasigurt pule nga Brazili

Agjencia për Ushqim dhe Veterinari sot njoftoi se në fillim të muajit në vendkalimin kufitar Qafëthanë ka konfiskuar 1.300 kilogramë mish i pasigurt pule me ...

Read More »

Zgjedhjet britanike nuk ndryshojnë kalendarin e negociatave të 27-ve për Brexit

Zgjedhjet e parakohshme britanike të 8 qershorit, të njoftuara të martën nga kryeministrja britanike, Theresa May, nuk do të ndryshojnë planet e 27-ve për negociatat ...

Read More »

Mattis kërkon rinisjen e bisedimeve për paqe në Jemen

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, ka thënë se Uashingtoni dëshiron që të rifllillojnë “sa më shpejt që është e mundur”, bisedimet e paqes në ...

Read More »

Merkel i dorëzon Britanisë së Madhe dosjet sekrete për Putinin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka dorëzuar shërbimit të inteligjencës së Britanisë së Madhe dosjet e shërbimit sekret gjermane BND për presidentin rus Vladimir Putin. ...

Read More »

Putin uron presidentin Erdogan për referendumin

Recep Tayyip Erdogan dhe Vladimir Putin Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka telefonuar sonte presidentin e Turqisë Recep Tayyip Erdogan, për t’i uruar rezultatin ...

Read More »

Trump përshëndet presionin e Kinës ndaj Koresë Veriore

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka përshëndetur të martën përpjekjet e Kinës për të bërë presion ndaj Koresë Veriore, duke thënë se si kundërshpërblim tash ...

Read More »

Dy agjenci të BE-së zhvendosen nga Londra

Për lokacionin e ardhshëm të dy agjencive të Bashkimit Evropian, selia aktuale e të cilave është në Londër, do të diskutohet në kuadër të bisedimeve ...

Read More »